Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! O polityce prywatności w naszym stowarzyszeniu można przeczytać klikając na Polityka prywatności.

Login Form

czwartek, 08 luty 2018 08:46

Michał Markowicz - poseł z Kosiny

Napisane przez

m markowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(urodzony 28.11.1927 r. w Kosinie, zmarł 02.12.2010 r. w Kosinie)

Bezpośrednio po II wojnie światowej wstąpił do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, jako prezes kierował tą organizacją w Kosinie. W trakcie zasadniczej służby wojskowej w 22 Pułk Artylerii Lekkiej w Sulechowie, był wiceprezesem zarządu pułkowego Związku Młodzieży Polskiej (dalej ZMP). Po zakończeniu służby przejął prowadzenie gospodarstwa rolnego od rodziców w Kosinie. Jednocześnie nadal udzielał się społecznie w komunistycznym ruchu młodzieżowym. Był prezesem koła i członkiem Gminnego Komitetu ZMP w Kosinie. W 1953 r. wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (dalej ZSL). Z ramienia tej partii początkowo był członkiem, a następnie przewodniczącym Rady Nadzorczej w Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Kosinie. Od 1964 r. piastował stanowisko członka Rady Nadzorczej powiatowych struktur Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Łańcucie. W latach 80-tych był zastępcą Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Zarządu  Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Rzeszowie. Od 1957 r. był członkiem, a od grudnia 1958 r. do końca 1972 r. pełnił funkcję przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej w Kosinie. Na początku lat 80-tych piastował stanowisko zastępcy przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej w Łańcucie. W aparacie ZSL pełnił następujące funkcje:

  • od 1956 r. do 1971 r. prezesa Gromadzkiego Komitetu w Kosinie,
  • od 1971 r. prezesa Powiatowego Komitetu w Łańcucie,
  • od 04.04.1973 r. członka Naczelnego Komitetu w Warszawie,
  • od 20.01.1976 r. zastępcy członka Naczelnego Komitetu w Warszawie,
  • od 17 listopada 1983 r. do 1989 r. wiceprezesa Wojewódzkiego Komitetu w Rzeszowie.

W okresie od 02.04.1980 r. do 30.05.1989 r. zasiadał w ławach poselskich Sejmu PRL (VIII i IX kadencja).

Pracę społeczno-polityczną łączył z działalnością rolniczą. W Kosinie prowadził 13 hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka oraz chowie jałówek.

Odznaczony: Odznaką Zasłużony dla województwa rzeszowskiego, Zasłużony działacz ruchu spółdzielczego, Zasłużony działacz Frontu Jedności Narodu, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej.

Źródło: Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, sygn. 662, Wniosek o nadanie Złotego Krzyża Zasługi – Michał Markowicz, 29 IV 1974 r., k. 3127, 3127v; Kandydaci na posłów do Sejmu PRL – Michał Markowicz, „Nowiny”, 12 III 1980 r., nr 57, s. 3; Delegaci na IX Kongres ZSL z woj. Rzeszowskiego, „Nowiny”, 18–20 XI 1983 r., nr 273, s. 1; Nowe władze rzeszowskiej organizacji ZSL,  „Nowiny”, 1 II 1988 r., nr 25, s. 1.; https://bs.sejm.gov.pl/F?func=find-b&request=000005089&find_code=SYS&local_base=ARS10, dostęp 8 II 2018 r.

Czytany 621 razy