Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! O polityce prywatności w naszym stowarzyszeniu można przeczytać klikając na Polityka prywatności.

Login Form

Sprawozdania (5)

środa, 10 luty 2016 09:42

662 urodziny Rzeszowa

Napisane przez

662 urodziny Rzeszowa, czyli turniej wiedzy o Rzeszowie pod patronatem Prezydenta Miasta Tadeusza Ferenca

 

19 stycznia 2016 w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie odbył się turniej wiedzy o mieście. Patronat nad współzawodnictwem klas 5 objął Prezydent Miasta Rzeszowa pan Tadeusz Ferenc, a na turnieju gościł Przewodniczący Rady Miasta- pan Andrzej Dec.

Organizatorami była szkoła i Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej ŚLAD.

W dniu 20 stycznia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie odbył się „Turniej wiedzy o Rzeszowie”. Zebranych gości powitała pani dyrektor Dorota Rząsa, która odczytała list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Rzeszowa, obejmującego turniej swoim patronatem.

Uczniowie klas 5 rywalizowali ze sobą w 5 różnych konkurencjach. Trzeba było wykazać się znajomością zabytków miasta, pomników oraz wiedzą o zasługach poszczególnych rodów, byłych właścicieli Rzeszowa. Najwięcej emocji wzbudziły jednak dwie ostatnie konkurencje, które dotyczyły problemów współczesnego, czystego i zielonego miasta nad Wisłokiem. W trakcie turnieju wykorzystano grę o funduszach unijnych, aby zaprezentować ich efekty dla mieszkańców. Ponadto uczniowie wcielili się w rolę doradców Prezydenta Rzeszowa - Pana Tadeusza Ferenca, dzieląc budżet obywatelski na potrzeby edukacji. Pracowali również z planem Rzeszowa, na którym musieli zaznaczać lokalizację pomników.

czwartek, 17 styczeń 2013 00:00

Drugie spotkanie AHN

Napisane przez

24 grudnia o 14.00 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Historii Najnowszej. Zajęcia rozpoczęły się zwiedzeniem wystawy „Cztery Tygodnie Września”. Po wystawie oprowadzała nas Pani Agata Ozga-Myc – nauczycielka historii w ZSE a zarazem opiekunka uczniów, którzy z rówieśnikami z Bielefeldu w Niemczech realizowali projekt. Efektem tego projektu jest właśnie wystawa „Cztery Tygodnie Września”, która powstała ze zdjęć zrobionych przez żołnierza Wermachtu stacjonującego w Rzeszowie w czasie II wojny światowej. Z jego pasji do fotografowania pozostały unikatowe zdjęcia miejsc już nieistniejących. Odnalezione w postaci albumu zdjęcia zostały przekazane do archiwum w Rzeszowie. W tematykę wojenną wpisał się wykład dr. Ryszarda Ziobronia z IPN, na temat postaci Wacława Kopisto z wykorzystaniem teki edukacyjnej IPN „W służbie Ojczyzny. Sylwetka majora Wacława Kopisto (1911–1993)”. Ostatnią częścią spotkania były warsztaty poprowadzone przez Janusza Kujawę z RSPH „ŚLAD” wspomaganego przez członków Stowarzyszenia (Jan Flisak). Całość prowadziła Urszula Szymańska-Kujawa z PCEN przy współudziale pracowników IPN: Jakuba Izdebskiego i Zenona Fajgera. Spotkanie było ciekawe, poruszało ważną tematykę regionalną, przypomniało biografie wielu osób regionu, które wykazały wspaniałą postawę w trudnych czasach wojny.

 

Strona 1 z 2