Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! O polityce prywatności w naszym stowarzyszeniu można przeczytać klikając na Polityka prywatności.

Login Form

środa, 25 luty 2015 10:14

Turniej wiedzy o Rzeszowie , czyli klasa 5a WYGRAĆ MA !!!

Napisane przez Magdalena Lubas

W dniu 20 stycznia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie odbył się „Turniej wiedzy o Rzeszowie”. Zebranych gości powitała pani dyrektor Dorota Rząsa, która odczytała list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Rzeszowa, obejmującego turniej swoim patronatem.

Uczniowie klas 5 rywalizowali ze sobą w 5 różnych konkurencjach. Trzeba było wykazać się znajomością zabytków miasta, pomników oraz wiedzą o zasługach poszczególnych rodów, byłych właścicieli Rzeszowa. Najwięcej emocji wzbudziły jednak dwie ostatnie konkurencje, które dotyczyły problemów współczesnego, czystego i zielonego miasta nad Wisłokiem. W trakcie turnieju wykorzystano grę o funduszach unijnych, aby zaprezentować ich efekty dla mieszkańców. Ponadto uczniowie wcielili się w rolę doradców Prezydenta Rzeszowa - Pana Tadeusza Ferenca, dzieląc budżet obywatelski na potrzeby edukacji. Pracowali również z planem Rzeszowa, na którym musieli zaznaczać lokalizację pomników.


Jury bardzo sprawnie i wnikliwie oceniało wszystkie konkurencje.
W skład jury weszli przedstawiciele wszystkich sponsorów:

 • Regionalne Stowarzyszenie Historyczne „Ślad” reprezentował pan prezes Paweł Róg,
 • Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa - pan wiceprezes Józef Kanik,
 • Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów - pan Zenon Fajgier,
 • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie - pan Łukasz Ożóg,
 • Szkołę Podstawową nr 16 w Rzeszowie - pani dyrektor Dorota Rząsa.

Każda klasa otrzymała nagrodę w postaci wycieczki po Rzeszowie. Były również nagrody indywidualne dla grup biorących udział w poszczególnych konkurencjach np. gry, koszulki z logo Rzeszowa, albumy o mieście, układanki, smycze, karty. Natomiast uczniowie, którzy przeprowadzili wywiady z dziadkami o dawnym Rzeszowie, zostali obdarowani kalendarzami ufundowanymi przez IPN.
W turnieju liczyła się nie tylko wiedza o Rzeszowie, ale też siła argumentacji i zgodna współpraca grup. Każda klasa otrzymała zestaw zagadnień konkursowych oraz literaturę, czyli podpowiedzi, gdzie o tym szukać? Z grą o funduszach i z planem miasta zapoznałam każdą grupę oddzielnie. W razie wątpliwości przychodzili i pytali indywidualnie.
Turniej podobał się uczniom, rodzicom, dziadkom, nauczycielom i wszystkim gościom. Udało się nawiązać więź między pokoleniem uczniów i ich rodziców oraz dziadków. Słuchając opowieści Pana Józefa Kanika uczniowie dowiedzieli się wiele o osiedlu Piotra Kmity Lunaka.
Nieważne kto wygrał, istotne jest to, że teraz spacerując po Rzeszowie będą patrzyli na miasto inaczej.

Oto wypowiedzi uczniów po turnieju:

 • Fajnie, że wygraliśmy. Jednak nie jesteśmy najgorsi. Super nagrody. Dziękujemy Panu Prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi
 • Dobrze pracowało mi się w grupie, chociaż myślałem, że nie dam rady nic powiedzieć.
 • Nasza klasa przegrała. Mój zespół w konkurencji 2 poradził sobie dobrze. Nauczyliśmy się o rodach Rzeszowskich, Ligęzów i Lubomirskich.
 • Dobrze, że przeprowadziłem ten wywiad z Dziadziem o dawnym Rzeszowie. Mam dla niego teraz fajny kalendarz.
 • Zajęliśmy drugie miejsce, ale nasza grupa o pomnikach wiedziała wszystko.
 • To drobny szczegół, że zapomnieliśmy akurat o profesorze Marianie Koniecznym, nerwy…
 • Dobrze się bawiliśmy, dopingując naszą klasę. Nagroda zespołowa, jest fantastycznym pomysłem.
 • Krzyżówka była trudna. W naszej klasie niektórzy się nie nauczyli i nie ma ich tu, stchórzyli.
 • Jako zaproszony gość dziękuję za to, że mogłem tu być. Doskonały pomysł, dobre pytania i przepiękne dekoracje. Młodzi jednak dużo wiedzą o swoim mieście. I jeszcze jakie mają pomysły na zmiany…