Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! O polityce prywatności w naszym stowarzyszeniu można przeczytać klikając na Polityka prywatności.
Wydrukuj tę stronę
środa, 10 luty 2016 09:42

662 urodziny Rzeszowa

Napisane przez Magdalena Lubas

662 urodziny Rzeszowa, czyli turniej wiedzy o Rzeszowie pod patronatem Prezydenta Miasta Tadeusza Ferenca

 

19 stycznia 2016 w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie odbył się turniej wiedzy o mieście. Patronat nad współzawodnictwem klas 5 objął Prezydent Miasta Rzeszowa pan Tadeusz Ferenc, a na turnieju gościł Przewodniczący Rady Miasta- pan Andrzej Dec.

Organizatorami była szkoła i Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej ŚLAD.

 

Tak jak w zeszłym roku było pięć konkurencji, w których trzeba było wykazać się wiedzą nie tylko historyczną o swoim mieście, ale też pomysłowością. Zabawa w dziejopisa, czyli tekst z lukami o lokacji miasta, o Centralnym Okręgu Przemysłowym i o rzeszowskich mostach był pierwszym, bardzo trudnym zadaniem do wykonania. Krzyżówki, których hasłem były dzielnice miasta okazały się dość  łatwe, ale gorzej było z informacjami o Wilkowyi, Baranówce i o Staromieściu. Rozpoznawanie osób  znanych i zasłużonych dla Rzeszowa oraz informacje o klubach sportowych działających w mieście to pozostałe konkurencje. Najwięcej jednak emocji wzbudziła 5 konkurencja czyli spacerek po Rzeszowie. Uczniowie byli przewodnikami po centrum Rzeszowa i ich zadaniem było jak najatrakcyjniej przedstawić miasto oraz pokazać najcenniejsze zabytki. Zawodnicy pomyśleli o wejściu do Sanktuarium Matki Boskiej Rzeszowskiej, do Muzeum Okręgowego, ale też  byli na lodach w Myszce. Tylko klasa 5 b wykorzystała plan miasta. Za to uczennice z 5c spacerowały po Śródmieściu z obcokrajowcem.

Dla niektórych był to pierwszy publiczny występ, a więc było widać, że się bardzo  denerwowali. Doping ze strony koleżanek, kolegów oraz rodziców  pomagał.

Wygrała klasa 5b, ale różnice pomiędzy poszczególnymi klasami były niewielkie. Wszystkie klasy wykazały się wiedzą i wolą rywalizacji. Zwycięska klasa została zaproszona przez prezydenta miasta do ratusza i obdarowana srebrnymi breloczkami przez Muzeum Okręgowe.

Uczniowie z klasy 5a wygrali wizytę w zamku-sądzie, aby móc zgłębić tajemnice miejsc trudno dostępnych, a klasa 5c obejrzy wystawę w Muzeum Okręgowym.

W jury zasiadali:

1. Dorota Rząsa – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1

2. Stanisław Rusznica - Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa

3. Paweł Róg - Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej Ślad

4. Łukasz Ożóg - Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

 

Nagrody ufundowali :

Prezydent Miasta Rzeszowa, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Okręgowe, Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa.

 Magdalena Lubas

 

turniej rzeszow